بایگانی نوشته‌ها


نگاهی به نشریه‌های حسابداری ایران (محسن قاسمی، مجله حسابرس، شماره 100، فروردین و اردیبهشت 1398)

نگاهی به نشریه‌های حسابداری ایران (محسن قاسمی، مجله حسابرس، شماره 100، فروردین و اردیبهشت 1398)

در این مقاله، پس از تبیین روند «دانشگاهی‌سازی» حسابداری در ایران طی دهه‌های اخیر، و مرور مؤلفه های اصلی این روند، ابتدا طیف گسترده نشریه‌های دانشگاهی حسابداری ایران، و سپس، تعداد انگشت شمار نشریه‌های حرفه‌ای حسابداری ایران به طور کلی معرفی شده است. در پایان، نیز چنین نتیجه‌گیری شده است که طی دهه‌های اخیر، در نتیجه گسترش و شتاب‌گیری روند دانشگاهی‌سازی حسابداری در ایران، بخش عمده‌ای از منابع مالی و انسانی صرف‌شده در امور آموزشی و پرورشی حسابداران مورد نیاز کشور-  به جای ترویج و توسعه گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای-  بر گسترش تحصیلات دانشگاهی متمرکز شده است...

به مناسبت هفدهمین سالگرد «شعبده‌بازی» در شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران

در اثر شعبده‌بازی انجام‌شده در سال 1383 در شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران (تحت هدایت هسته سخت محفل خصوصی)، کنترل انجمن بر بخش اساسی از منابع در اختیارش (امروز، بالغ بر 90درصد)، و همچنین، بر امور آموزشی انجمن ناپدید شد؛ و طی هفده سال گذشته (و تا آینده‌ای نامعلوم) به کنترل محفل خصوصی درآمده است. (برای خواندن ادامه بر روی عنوان مطلب کلیک کنید)

سالگرد نخستین جلسه معاملاتی بورس تهران؛ یکشنبه، 15 بهمن 1346

سالگرد نخستین جلسه معاملاتی بورس تهران؛ یکشنبه، 15 بهمن 1346

پنجاه و چهار سال پیش در چنین روزی، یکشنبه، 15 بهمن 1346، بورس تهران نخستین روز کاری خود را با معامله 2192 سهم بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران آغاز کرد. این جلسه معاملاتی با حضور زنده‌یاد ابوالقاسم خردجو، از بنیانگذاران و نخستین رئیس هیئت مدیره بورس اوراق بهادار تهران و مدیرعامل بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران و فریدون مهدوی، نخستین دبیرکل بورس، و... (برای خواندن روی عنوان نوشته کلیک کنید)

تعارض ذاتی بین منافع سهامداران؛ و جای خالی قانون راهبری شرکتی

تعارض ذاتی بین منافع سهامداران؛ و جای خالی قانون راهبری شرکتی

یادداشت دکتر محسن قاسمی (دبیرکل سابق انجمن حسابداران خبره ایران) درباره تنش‌های اخیر حین برگزاری مجامع عمومی صاحبان سهام شرکتهای بورس (هفته نامه اطلاعات بورس، شماره 433، شنبه، 9 بهمن 1400) - برای خواندن متن کامل یادداشت بر روی عنوان خبر کلیک کنید

ویدئوهای آموزشی آکادمی
دکتر محسن قاسمی دبیرکل پیشین انجمن حسابداران خبره ایران (از 1392 تا 1400)، سردبیر پیشین مجله حسابدار (از 1397 تا 1400)، مدیر اسبق امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران (1385 تا 1389)، مدیر سرمایه‌گذاری اسبق کارگزاری بانک ملی ایران (1390 تا 1391)، و مدیر حسابرسی داخلی اسبق تامین سرمایه امین (از 1391 تا 1392) است. وی دانش‌آموخته حسابداری از دانشگاه علامه طباطبایی است، و بیش از بیست سال تجربه در زمینه‌های متنوع بورس، حسابداری، گزارشگری مالی و موضوعات مرتبط آنها دارد. از وی دهها مقاله، یادداشت، کتاب، و مصاحبه بر جا مانده است که فهرست کامل آنها به صورت متمرکز و یکجا در پیوستهای کتاب «انجمن حسابداران خبره ایران در آخرین دهه قرن؛ گفتگو با محسن قاسمی، دبیرکل انجمن (از 1392 تا 1400)» ارائه شده است. این کتاب به همت علی مجد در قالب گفتگویی تفصیلی در فروردین 1400 تنظیم و نسخه الکترونیکی آن با اجازه ناشر به صورت عمومی منتشر و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است (از اینجا دانلود کنید).
صفحه اینستاگرام