بایگانی نوشته‌ها


روزِ حساب

یادداشتی از محسن قاسمی (دبیرکل پیشین انجمن حسابداران خبره ایران) به بهانه‌ی برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه‌ی انجمن حسابداران خبره‌ی ایران (سه‌شنبه، 28 دی 1400)

روزِ حساب: به بهانه‌ی برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه‌ی انجمن حسابداران خبره‌ی ایران (سه‌شنبه، 28 دی 1400)

محسن قاسمی - فردا مجمع انجمن است. پیش از همه چیز، از بابت اینکه بالاخره بعد از دوسال موفق به دیدار دوستان و برگزاری یک گردهمایی حرفه‌ای به‌صورت حضوری میشویم؛ عمیقاً خوشحالم. امیدوارم حضور پرشور اعضاء نیز بر این خوشحالی بیفزاید و شاهد برگزاری یکی از خاطره‌انگیزترین مجامع سالانه‌ی انجمن باشیم. (برای خواندن ادامه بر روی تیتر نوشته کلیک کنید)

سخنی با اعضای گرانمایه انجمن‌حسابداران خبره ایران: در باب انتخابات شورای عالی پیش رو

محسن قاسمی - برای نگارنده که اعتیاد علاج‌ناپذیری به نوشتن دارد؛ مع‌الوصف، نوشتن نقادانه درباره‌ی انجمن - به دلیل ملاحظات گوناگون، و نگرانی از سوء‌برداشت‌ها، و شیطنت برخی مغرضان - در زمره‌ی دشوارترین کارهاست. لیکن چون باور راسخ دارم، که برای اصلاح امور، راهی جز طریقه‌ی نقّادی در اختیار نیست؛ در این بزنگاه تمهید برای برگزاری انتخابات رُکن راهبری انجمن - که اصلی‌ترین جلوه‌گاه مشارکت اعضاء در امور انجمن است - مناسب دیدم نکاتی قابل تأمل را با شما گرانمایگان در میان گذارم. باشد که در راستای تحقق اهداف عالیه‌ی انجمن و توسعه‌ی همه‌جانبه‌ی حسابداری ایران مثمر ثمر افتد.

فهرست نخستین اعضای انجمن حسابداران خبره ایران (سال 1355)

فهرست نخستین اعضای انجمن حسابداران خبره ایران (سال 1355)

انجمن حسابداران خبره ایران در روز چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۵۱ (۲۱ فوریه ۱۹۷۳ میلادی - ۱۷ محرم ۱۳۹۳ قمری) تأسیس شد، و کمتر یک سال و سه ماه بعد، در روز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۵۳ (۱۴ می ۱۹۷۴ میلادی - ۲۱ ربیع‌الثانی ۱۳۹۴)، تحت شماره ۱۵۰۰ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسید. بنیانگذاران انجمن (۳۴ تن) عبارت بودند از: حسن سجادی نژاد، ابراهیم بهمئی، حسین بگلری، منوچهر ملکیان، هوشنگ قزوینی، محمدحسن ابریشمی، محمدمهدی سمیعی (طایفه)، بهرام فتحعلی، احمد فاطمی، شاهرخ بهنام، احمد زینی، داود خمارلو، بهروز عراقی، طغرل آذر، عظیم عظیمی، رضا میرآفتاب زاده، سیامک خاکسار، نصرالله مختار، پرویز جواهری، جواد مجذوب، حسن حیاط شاهی، عزیزالله اعلیائی، اکبر انصاری، بیوک ابریشمیان، رسول محمدی سالک، اله ویردی رجایی سلماسی، غلامرضا حیدری خوئی، پرویز نبوی، کورس برکت، حسین هنرمند، جلیل شرکاء، منوچهر بیات، اردشیر بینش آق اولی، بهرام موحدی.

مالی رفتاری (روانشناسی قضاوت و تصمیم‌گیری در بورس)

دانش «مالی‌رفتاری» روایت دوگانه‌ی انسانِ عقلایی و انسان هیجانی است. در دانش اقتصاد و مالی کلاسیک فرض اساسی بر این است که انسان عقلاییِ اقتصادی است، و در هر شرایطی تصمیم عقلایی و اقتصادی می‌گیرد. حال آنکه، مالی‌رفتاری با ارجاع به مطالعات گسترده و شواهد مختلف این فرض را به چالش می‌کشد؛ و اظهار می‌دارد، انسان هیجانی و احساسی است، و تصمیماتی که می‌گیرد اغلب تحت تاثیر هیجانات، نفوذ اجتماعی، خودفریبی و ساده‌سازی ابداعی اوست. در این  ویدئوی آموزشی پس از ارائه مفاهیم اولیه مالی‌رفتاری شماری از متداولترین مغالطه‌ها و تورشهای رفتاری در بازارهای مالی (با تمرکز بر بورس) همراه با مثال تبیین می‌شوند.

ویدئوهای آموزشی آکادمی
دکتر محسن قاسمی دبیرکل پیشین انجمن حسابداران خبره ایران (از 1392 تا 1400)، سردبیر پیشین مجله حسابدار (از 1397 تا 1400)، مدیر اسبق امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران (1385 تا 1389)، مدیر سرمایه‌گذاری اسبق کارگزاری بانک ملی ایران (1390 تا 1391)، و مدیر حسابرسی داخلی اسبق تامین سرمایه امین (از 1391 تا 1392) است. وی دانش‌آموخته حسابداری از دانشگاه علامه طباطبایی است، و بیش از بیست سال تجربه در زمینه‌های متنوع بورس، حسابداری، گزارشگری مالی و موضوعات مرتبط آنها دارد. از وی دهها مقاله، یادداشت، کتاب، و مصاحبه بر جا مانده است که فهرست کامل آنها به صورت متمرکز و یکجا در پیوستهای کتاب «انجمن حسابداران خبره ایران در آخرین دهه قرن؛ گفتگو با محسن قاسمی، دبیرکل انجمن (از 1392 تا 1400)» ارائه شده است. این کتاب به همت علی مجد در قالب گفتگویی تفصیلی در فروردین 1400 تنظیم و نسخه الکترونیکی آن با اجازه ناشر به صورت عمومی منتشر و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است (از اینجا دانلود کنید).
صفحه اینستاگرام