دانشنامهنکاتی خواندنی درباره کنگره جهانی حسابداران WCOA

نکاتی خواندنی درباره کنگره جهانی حسابداران WCOA

کنگره جهانی حسابداران که از آن به عنوان المپیک حسابداران یاد می‌شود، بزرگترین و باشکوه‌ترین گردهمایی حسابداران سرتاسر جهان است. طی ادوار اخیر، کنگره هر چهار سال یک بار به میزبانی یکی از نهادهای حسابداران حرفه‌ای عضو فدراسیون بین‌المللی حسابداران (آیفک) در محل آن کشور با حضور هزاران حسابدار حرفه‌ای از کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود. نخستین دوره کنگره یکصد و هجده سال قبل – در آغاز قرن بیستم – در شهر زیبای سنت‌لوئیس ایالت میزوری ایالات متحده به ابتکار نهادهای حسابداران حرفه‌ای ایالات متحده (به رهبری انجمن حسابداران رسمی امریکا) برگزار شد؛ و امسال، طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده قرار است بیست و یکمین کنگره جهانی حسابداران از 27 تا 30 آبان 1401 در بمبئی، هند به میزبانی انجمن حسابداران خبره (چارترد) هند برگزار شود. در این پست به ذکر نکاتی خواندنی درباره این کنگره پرداخته‌ایم.

حسابداری صنعتی چیست؟

حسابداری صنعتی چیست؟

هدف اصلی آن زمینه تخصصی که ما در ایران با عنوان حسابداری صنعتی می‌شناسیم، اندازه‌گیری منصفانه‌ترین تقریب ممکن از بهای تمام‌شده طبقات عمده موجودیها و بهای تمام‌شده موجودیهای‌ فروش‌‌رفته‌ (طی‌ دوره)‌ واحد تجاری با رعایت الزامات استانداردهای حسابداری مالی به‌منظور گزارشگری مالی برون‌سازمانی (تهیه صورتهای مالی) است.

آیا یک دارایی غیرجاری را می‌توانیم در تاریخ تحصیل به‌عنوان نگهداری شده برای فروش طبقه‌بندی کنیم؟

آیا یک دارایی غیرجاری را می‌توانیم در تاریخ تحصیل به‌عنوان نگهداری شده برای فروش طبقه‌بندی کنیم؟

پاسخ این پرسش دستخوش نظرات شخصی بعضی از دوستان است که به دلیل نامعلومی بر این باورند که: «یک دارایی فقط در صورتی می‌تواند به عنوان "نگهداری‌شده برای فروش" طبقه‌بندی شود، که حتما قبل از آن، به عنوان "دارایی غیرجاری" در صورتهای مالی آن واحد تجاری شناسایی شده باشد»!

چرا سرقفلی، برند (Brand) و علامت تجاری ایجادشده در واحد تجاری دارایی نیست؟

چرا سرقفلی، برند (Brand) و علامت تجاری ایجادشده در واحد تجاری دارایی نیست؟

سرقفلی‌ ایجاد شده‌ در واحد تجاری‌ به سه دلیل زیر اساساً به عنوان‌ دارایی‌ شناسایی ‌‌نمی‌شود: 1) حقوقی‌ قابل‌ كنترل‌ نیست‌، 2) منافع‌ اقتصادی‌ آتی‌ مشخصی‌ ایجاد نمی‌كند، و 3) بهای‌ تمام‌ شده‌ آن‌ به‌‌ گونه‌ای‌ اتكاپذیر قابل‌اندازه‌گیری‌ نیست‌. علاوه بر سه دلیل فوق، سرقفلی‌ ایجاد شده‌ در واحد تجاری‌ به طور جداگانه نیز‌ قابل‌ تشخیص‌ نیست‌.

حسابداری معاوضه داراییها

حسابداری معاوضه داراییها

یک یا چند دارایی ثابت مشهود ممکن است در معاوضه با یک یا چند دارایی پولی و غیرپولی تحصیل شود. رهنمودهای زیر درباره معاوضه داراییهای ثابت مشهود (طبق استاندارد حسابداری 11) است، ولی درباره معاوضه سایر داراییها نیز کاربرد دارد.

مجموعه جدید صورتهای مالی در ایران (از سال 1398)

مجموعه جدید صورتهای مالی در ایران (از سال 1398)

در پی تغییرات گسترده استانداردهای حسابداری ایران – با هدف همگرایی با IFRS – از ابتدای سال 1398 مجموعه صورتهای مالی با مقاصد عمومی که واحدهای تجاری در ایران ملزم به تهیه آنها هستند عبارتند از: 1) صورت وضعیت مالی به تاریخ پایان دوره؛ 2) صورت سود و زیان برای دوره؛ 3) صورت سود و زیان جامع برای دوره؛ 4) صورت تغییرات در حقوق مالکانه برای دوره؛ 5) صورت جریانهای نقدی برای دوره، 6) یادداشتهای توضیحی، شامل اهم رویه‌های حسابداری و سایر اطلاعات توضیحی؛ 7) اطلاعات مقایسه‌ای دوره قبلصورت وضعیت مالی به تاریخ ابتدای دوره قبل، اگر واحد تجاری یک رویه حسابداری را با تسری به گذشته بکار گرفته باشد یا اقلام صورتهای مالی را با تسری به گذشته تجدید ارائه کرده باشد، یا اقلام صورتهای مالی را تجدیدطبقه‌بندی کرده باشد (صورت وضعیت مالی سه‌ستونی)

ترکیب تجاری چیست؟ (موضوع استاندارد حسابداری 38 ایران | IFRS 3)

ترکیب تجاری چیست؟ (موضوع استاندارد حسابداری 38 ایران | IFRS 3)

«ترکیب تجاری» در زمره آن گروه از اصطلاحات تخصصی حسابداری است که به دلیل سوء‌برداشتهای مختلف محل مناقشات گوناگونی قرار دارد. این نوشته با ارجاع به متن استاندارد، به تعریف این اصطلاح و تبیین مصادیق اصلی آن می‌پردازد.

واحدهای تجاری سرما‌یه‌گذاری کدام شرکتهای فرعی خود را باید تلفیق کنند؟

واحدهای تجاری سرما‌یه‌گذاری کدام شرکتهای فرعی خود را باید تلفیق کنند؟

طبق استاندارد حسابداری 39 «صورتهای مالی تلفیقی» (IFRS 10) زمانی که واحد تجاری سرمایه‌گذاری، کنترل واحد تجاری دیگری را به دست می‌آورد، نباید واحدهای تجاری فرعی خود را تلفیق کند یا استاندارد حسابداری 38 (ترکیبهای تجاری) را بکار گیرد؛ بلکه باید سرمایه‌گذاری در واحد تجاری فرعی را به ارزش منصفانه اندازه‌گیری کند و تغییرات آن را در سود یا زیان دوره نشان دهد. با این حال، این قاعده کلی یک استثناء مهم دارد که عمدتا از آن غفلت می‌شود.

ویدئوهای آموزشی آکادمی
دکتر محسن قاسمی دبیرکل پیشین انجمن حسابداران خبره ایران (از 1392 تا 1400)، سردبیر پیشین مجله حسابدار (از 1397 تا 1400)، مدیر اسبق امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران (1385 تا 1389)، مدیر سرمایه‌گذاری اسبق کارگزاری بانک ملی ایران (1390 تا 1391)، و مدیر حسابرسی داخلی اسبق تامین سرمایه امین (از 1391 تا 1392) است. وی دانش‌آموخته حسابداری از دانشگاه علامه طباطبایی است، و بیش از بیست سال تجربه در زمینه‌های متنوع بورس، حسابداری، گزارشگری مالی و موضوعات مرتبط آنها دارد. از وی دهها مقاله، یادداشت، کتاب، و مصاحبه بر جا مانده است که فهرست کامل آنها به صورت متمرکز و یکجا در پیوستهای کتاب «انجمن حسابداران خبره ایران در آخرین دهه قرن؛ گفتگو با محسن قاسمی، دبیرکل انجمن (از 1392 تا 1400)» ارائه شده است. این کتاب به همت علی مجد در قالب گفتگویی تفصیلی در فروردین 1400 تنظیم و نسخه الکترونیکی آن با اجازه ناشر به صورت عمومی منتشر و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است (از اینجا دانلود کنید).
صفحه اینستاگرام
دسته‌بندی
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...